Horse love

ŽIRGYNAS PERSIKĖLĖ http://freehorses.forumotion.net/index.htm
 
rodiklisCalendarDUKIeškotiNarių sąrašasVartotojų grupėsRegistruotisPrisijungti

Share | 
 

 žirgų veislės

Go down 
AutoriusPranešimas
auksinuke
Admin
avatar

Pranešimų skaičius : 130
Join date : 2008-11-12
Miestas : Šalia mažeikių

RašytiTemos pavadinimas: žirgų veislės   Tr. 12 10, 2008 5:12 am

Žemaitukas:

Aukštis ties gogu: 131-141cm
Krūtinės apimtis: 166–178 cm
Vidutinis svoris: 380-420 kg
Plaštakos apimtis: 17,5—18cm
Būdinga spalva: bėra, juoda, juodbėra, bulana, sarta, pelėka. Dažniausiai be žymių.
Panaudojimas: universalus poni klasės arklys.
Kilmės šalis: Lietuva
Žemaitukai—viena seniausių veislių Europoje, žinoma jau nuo VI—VIIa. Viduramžiais žemaitukai pasaulyje garsėjo kaip manevringų, ištvermingų kovos žirgų veislė. Tačiau intensyvėjant žemės ūkiui XIXa. Prireikė stambesnių arklių, todėl žemaitukus imta kryžminti su sunkiųjų, ristūnų, trakėnų bei kitų veislių arkliais. Žemaitukai atsidūrė ant išnykimo ribos, bet kunigaikščių Oginskių iniciatyva buvo išsaugoti. Vėliau ne kartą šiai veislei grėsė išnykimas. Nors tai nedideli ir ilgai bręstantys (iki 4-5 metų) arkliai, tačiau pasižymintys geru darbingumu ir kitomis puikiomis savybėmis: atsparūs ligoms, nereiklūs šėrimo ir laikymo požiūriu, ištvermingi, greiti ir ilgaamžiai. Žemaitukai yra lengvų, grakščių kūno linijų, gražaus eksterjero, gyvi, energingi, bet paklusnūs. Tai universalūs ir perspektyvūs arkliai. XVIIIa.pr. vokiečiai Trakėnų veislei išvesti naudojo žemaitukų kumeles, o XXa. Žemaitukų veislės pagrindu atsirado Lietuvos sunkiųjų arklių veislė ir sustambintas žemaituko tipas. 1994-1995m Lietuvoje buvo priskaičiuojama ne daugiau kaip 30 veislei tinkamų senojo tipo arklių. 2003m. Arklių skaičius išaugo iki 154 (iš jų 57 kumeliukai, 67 kumelės ir 30 eržilų) Kur kas daugiau yra sustambinto tipo žemaitukų. Tačiau šie arkliai skiriasi nuo senojo tipo žemaitukų tiek ūgiu, tiek kilme, todėl juos reikėtų laikyti atskira veisle.
____________________________________________________________________________________________________

Arabas:

Aukštis ties gogu: 144-152cm
Krūtinės apimtis: 179cm
Vidutinis svoris: 400-500kg
Plaštakos apimtis: 18—19,3cm.
Būdinga spalva: bėra, širma, kaštoninė, juoda, rauda. Labai reta juoda spalva.
Panaudojimas: jojimui, kitoms veislėms gerinti.
Kilmės šalis: Arabijos pusiasalis
Arabų arklių veislė yra viena iš seniausių. Ji formavosi IV-VII mūsų eros amžiuje Arabijos pusiasalio stepėse ir dykumose. Veislei atsirasti turėjo įtakos Vidurinės ir mažosios Azijos, Viduržemio jūros, Afrikos pakrantėse auginami arkliai. Ilgais amžiais šie arkliai gyveno dykumose kartu su beduinais. Nusipelniusios karo kumelės gyvendavo toje pačioje palapinėje kaip ir žmonės, tarp vaikų. Arabai savo arklius veisimui atrinkdavo su ypatingu kruopštumu ir saugodavo juos kaip savo akį. Arabų arkliai yra nedidelio ūgio, gražaus, proporcingo sudėjimo, lengvų, grakščių judesių, eiklūs. Galva nedidelė, su įgaubtu profiliu, palyginti plati krūtinė, lenktas (gulbiškas) kaklas, vidutinio ilgumo, aukštai iškelta uodega. Kojos grakščios, bet gali būti šios veislės silpnoji vieta. Gogas vidutiniškai išvystytas, nugara trumpa, tiesi, stipri, juosmuo trumpas, strėnos ilgos, apvalios, galūnės stiprios su gerai išvystytais sąnariais ir sausgyslėmis, kanopos nedidelės, stiprios, taisyklingos formos. Arabų žirgai yra karštakraujai, prieraišūs, ištikimi. Ypač pasižymi ištverme ir yra protingi, pagarsėję atkakliu būdu.
____________________________________________________________________________________________________

Hanoveris:

Aukštis ties gogu: 160—175cm
Krūtinės apimtis: 185—210cm
Vidutinis svoris: 600—700kg
Plaštakos apimtis: 20,5—23,5cm
Būdinga spalva: Bėra, juoda, kaštoninė, kartais širma. Dažnos įvairios žymės.
Panaudojimas: yra du tipai: jojamasis ir važiuojamasis.
Kilmės šalis: Vokietija
Hanoverio veislės arkliai išvesti Hanoverio provincijoje, Žemutinėje Saksonijoje, Vokietijoje. Hanoverio hercogai Braunšveigai dalyvavo kryžiaus žygiuose ir kituose antpuoliuose. Iš karo žygių iš Rytų parsiveždavo arklių. Tokiu būdu arabų, berberų, turkų, ypač Ispanų arkliai buvo pirmieji vietinių arklių veislių gerintojai. Kaip rašo hipologai, Hanoverio valdovai labai mylėjo arklius. Vienas iš jų ir kurfiurstas Ernestas Augustas savo herbe, patariant filosofui Leibnicui, pavaizdavo arklį. Aukščiausias Lietuvos žirgas — 184cm ties gogu Hanoverio veislės žirgas Greizenas. Jis gimė 1985m. Žagarės valstybiniame žirgyne, 1992m. Greizenas tarnavo Šiaulių r. raitojoje policijoje. Vėliau parduotas Vokietijoje.
____________________________________________________________________________________________________

Achaltekas:

Aukštis ties gogu: 156—159cm
Krūtinės apimtis: 175—176cm
Vidutinis svoris: 500kg
Plaštakos apimtis: 19—20cm
Būdinga spalva: sarta, bėra, dažnai su auksiniu atspalviu.
Panaudojimas: jojimui, lenktynėms
Kilmės šalis: Turkmėnija
Ši veislė yra kilusi iš Turkmėnistano. Manoma, kad tai viena iš seniausių veislių pasaulyje – iki šiol spėliojama, kuri arklių veislė senesnė – Achaltekų ar arabų. Turkmėnistano gentys ilgai slėpė šią veislę nuo pasaulio. Pirmą kartą achaltekai rasti atšiaurioje ir uolėtoje Karakumo dykumos vietovėje. Manoma, kad rusva ir neįprastai žvilganti kailio spalva arkliams padėjo maskuotis dykumoje. Achalteko veislės arklio galva yra su tiesiu ar truputį išgaubtu profiliu, ilgomis ausimis. Karčiai ir uodega paparastai reti. Kailis turi neįprastą metalinį žvilgesį. Ilga nugara, tiesus ilgas kaklas ir aukštas gogas. Arkliai yra liekni, su gilia krutine. Toks sudėjimas yra būdingas ištvermingiems arkliams, galintiems bėgti tolimus nuotolius. Achaltekai yra gyvo būdo, plačiai žinomi kaip ištikimi, “vieno raitelio” žirgai. Achaltekai yra tvirti ir gyvybingi, prisitaikę prie atšiaurių Turkmėnistano sąlygų, kur arkliai turi išgyventi su nedaug maisto ir vandens. Ši veislė yra labai ištverminga: 1935 metais grupė turkmėnų jojikų nujojo 2500 mylių (4022,5km) iš Ashgabato į Maskvą per 84 dienas, per tris iš jų kirto 235 mylias ( 378km) besitesiančią bevandenę dykumą. Achaltekai taip pat žinomi kaip geri konkūriniai žirgai.
____________________________________________________________________________________________________

Andalūzas:

Andalūzas

Aukštis ties gogu: 152—162 cm
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis:?
Būdinga spalva: širma(80% visų arklių), bėra, juoda, kaštoninė
Panaudojimas: jojimui, galvijų ganymui, koridai.
Kilmės šalis: Ispanija
Tai viena iš seniausių išlikusių arklių veislių. Archeologinių kasinėjimų metu Iberijos pusiasalyje buvo atkasti Sorajos arklio griaučiai, datuojami 25 000m. pr. Kr. Tai buvęs Andalūzo arklio protėvis. Andalūzai buvo naudojami jojimui, ir ilgais šimtmečiais net karaliai juos rinkdavosi kaip savo jojamus žirgus. Renesanso epochoje Klasikinio Išjodinėjimo Akademijos (Classical Riding Academies) susidomėjo šia veisle dėl puikaus balanso ir protingumo. Andalūzai buvo naudojami išvedant daug kitų klasikinio jojimo veislių kaip lipicai, alter real, lusitano, kladrubai ir daug Europos šiandienos šiltakraujų. 19a. andalūzų populiarumas smuko. Vis dėl to Kartūzų vienuoliai toliau veisė šios veislės arklius ir taip išsaugojo jų grynumą. Šiandien Ispanijos vyriausybė skatina andalūzų auginimą, ir veislė vėl tampa populiari tarp klasikinės mokyklos išjodinėtojų. Andalūzai taip pat naudojami ir konkūrui, koridai, važiavimui kinkiniais, ir neretai į veislę įliejama ir anglų grynakraujų kraujo, idant plėstųsi veislės galimybės. Andalūzai yra stiprūs, kompaktiški arkliai. Jie juda elegantiškai, aukštai keldami kelius. Paprastai jie turi ilgą galvą su išlenktu profiliu ir didelėmis ir išraiškingomis akimis, ilgą ir platų, kartais kiek lenktą kaklą, ilgus, apvalius pečius. Kojos vidutinio ilgio ir stiprios. Karčiai ir uodega tankūs, uodega išaugusi žemai. Andalūzas yra išdidus, bet puikiai dirbantis arklys, jautrus ir protingas, lengvai ir greitai mokomas, kai su juo elgiamasi atidžiai ir rūpestingai.
____________________________________________________________________________________________________

KWPN, Danų šiltakraujis:

Aukštis ties gogu: 162—180cm.
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis:?
Būdinga spalva: kaštoninė, bėra, juoda, pilka, dažnai su žymėmis.
Panaudojimas: jojimui, ypač konkūrui
Kilmės šalis: Danija, Nyderlandai
Modernusis danų šiltakraujis yra išvestas iš Genderlando ir Groningeno arklių, vėliau buvo kryžmintas su anglų grynakraujais. Veislė pabaigta formuoti apie 1950 metus. Šios veislės arklio galva yra tiesaus profilio, kaklas išlenktas ir raumeningas, gogas aukštas. Nugara tiesi ir ilga. Uodega išaugusi aukštai. Arklio krūtinė gili ir pilna. Kojos stiprios, su ilgais dilbiais. Pasturgalis stiprus ir raumeningas. KWPN yra puikus žirgas konkūrui ir išjodinėjimui.
____________________________________________________________________________________________________

Trakėnas:Aukštis ties gogu: 166-170 cm.
Krūtinės apimtis: 194 cm.
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis: 21,3cm.
Būdinga spalva: kaštoninė, bėra, ruda kerša, palša
Panaudojimas: jojimui
Kilmės šalis: Prūsija(Mažoji Lietuva)
Trakėnų veislė išvesta Trakėnų dvare iš įvairių žirgų veislių: Arabų, Anglų grynakraujų, Turkų žirgų, taipogi ir lietuviškų Žemaitukų ir vietinių prūsų žirgų. Reikėjo stiprių žirgų karo tarnybai, todėl vietinės kumelės imtos kergti su ankstyvaisiais trakėnų eržilais. 1918 metais sukergta maždaug 60,000 kumelių.
Vėliau, 1919 metais sumažinta kariuomenė, todėl žirgai vėl imti veisti ūkio darbams. Šios linijos pradininkai - žirgai Damfrosas, Hiperionas, Pitagoras, Araradas ir Tempelhüter. Jų įtaka iki šiol ryški trakėnų išvaizdoje.
Antrojo Pasaulinio karo metu, 1944m. Trakėnų žirgynas gavo leidimą evakuotis į vakarus. Žirgai vėlų rudenį buvo išvaryti per užšalusią Vyslos įlanką(Aistmares). Trūko pašarų, vandens, užuovėjos. Daug bėgančiųjų ledu buvo subombarduoti, todėl žirgų išliko labai nedaug: pasibaigus karui, veislė, kurios atstovų buvo tūkstančiai, sumažėjo maždaug iki 600 kumelių ir 50 tinkamų kergti eržilų.
Paskutinis tikras trakėnas buvo Keith, gimęs 1944 metais, o miręs - 1976, išgyvenęs 35 metus. Atkurtoji žirgų veislė neturėjo savo tėvynės, todėl ji plėtojosi ir buvo saugoma tik tam specialiai sukurtų asociacijų dėka.

____________________________________________________________________________________________________

Grynakraujis jojamasis(anglų grynakraujis):

Aukštis ties gogu: 163-172cm
Krūtinės apimtis: 185cm
Vidutinis svoris: 500kg
Plaštakos apimtis: 19,4-20,1cm
Būdinga spalva: visų lygių spalvų(dažniausios: bėra, juodbėra, sarta). Galimos žymės.
Panaudojimas: lenktynėms, jojimui
Kilmės šalis: Anglija
Grynakraujų jojamųjų veislė išvesta Anglijoje XVII a. pabaigoje ir XVIII a. pradžioje vietines kumeles kryžminant su turkų, berberų, arabų, persų, turkmėnų eržilais. Anglų grynakraujų veislės pradininkai buvo trys eržilai. Tai buvo turkų Baerlis (Byerley), arabų Darlis (Darley) ir arabų Godolfinas (Godolphin). Šiuos eržilus kryžmino su tuo metu buvusiais lenktyniniais arkliais.
Palikuonys buvo tokie geri, kad sparčiai ėmė plėstis arklių lenktynės. Įsisteigė Askoto ir Niumarketo (Ascot ir Newmarket) žirgynai.
Išvedant ir toliau tobulinant veislę didelę reikšmę turėjo sistemingas prieauglio treniravimas, lenktynių organizavimas ir atranka pagal lenktynėse išvystytą greitį. Tik lenktynes laimėjęs žirgas buvo paliekamas tolesniam veisimui.
Pirmaisiais veislės išvedimo metais buvo taikomas giminingas veisimas, bet, 1748 m. gimus Metčemui, 1758 m. – Cherodui ir 1764 m. – Eklipsui, buvo pradėta jų palikuonis veisti tarpusavy palankiomis klimato sąlygomis.
Švelnus klimatas, gausus arklių šėrimas, daugiausia koncentruotais pašarais, griežta pageidaujamo tipo arklių atranka buvo svarbiausios sąlygos, kad grynakraujai jojamieji taptų populiaresni net už arabų veislės žirgus.
___________________________________________________________________________________________________

Apalūzas

Aukštis ties gogu: ?
Krūtinės apimtis: ?
Vidutinis svoris: ?
Plaštakos apimtis: ?
Būdinga spalva: dėmėta
Panaudojimas: jojimui
Kilmės šalis: Š. Amerika
Žmonės tokius arklius žinojo vertino jau nuo seniausių laikų – Prancūzijoje atrastuose 20,000 metų senumo urvų piešiniuose pavaizduoti dėmėti arkliai. Neįprastų spalvų žirgai vaizduojami ir XVIIa. Azijos ir kiniečių mene.
Konkistadorams atgabenus į Ameriką pirmuosius arklius, šie paplito tarp vietinių indėnų. Kai kurios indėnų gentys tapo puikiais arklių augintojais. Jie veisė greitus ir protingus žirgusarklius, tarp kurių pasitaikydavo ir individų dėmėtu kailiu.
XIXa, per Amerikoje vykusį Nez Perce karą dėl indėnų žemių, Apalūzai padėjo indėnams keletą mėnesių slapstytis nuo JAV Kavalerijos. Gentis vis dėlto buvo sumušta Montanoje, o jų išlikę žirgai buvo išdalinti kareiviams, parduoti, dalis iššaudyta. Iki 1938m. nebuvo imtasi veiksmų saugoti Apalūzų veislei. Vėliau įsikūrė Apalūzų arklių klubas, pradėjęs saugoti ir gerinti veislę.
Apalūzai žinomi dėl jų dėmėto kailio ir kitų retų charakteristikų. Kadangi šią veislę yra įtakojusios bent kelios kitos arklių veislės, žirgų sudėjimas būna įvairus. Pagrindiniai išskirtiniai bruožai yra dėmėtas kailis, dryžuotos kanopos, šlakuota oda(ypač matoma aplink akis ir nosį) ir balta odena aplink akį. Apalūzams būdingos mėlynos, rudos ar kaštoninės akys, individas gali turėti skirtingų spalvų akis.
Pagrindinė Apalūzo spalva gali būti bėra, kaštoninė, juoda, palomino, pelėka, bulana su baltomis dėmėmis. Dėmės gali būti antklodiškos(viena didelė dėmė ant nugaros, kuri gali tęstis iki gogo. Jos viduje matomos pagrindinės spalvos dėmelės), leopardinės(baltas arklys su kitokios spalvos dėmelėmis), snaigiškas(šviesios dėmės ir šlakai ant tamsaus kailio), išblukęs(rudas kailis išblukęs dėmėmis) ir kitokie dėmių junginiai.
Šios veislės arkliai tinkami įvairiausioms jojimo šakoms nuo išjodinėjimo iki vesterniško jojimo pasirodymų.
____________________________________________________________________________________________________
Bus pildoma
Atgal į viršų Go down
Peržiūrėti vartotojo aprašymą http://pegasus.activebb.net
 
žirgų veislės
Atgal į viršų 
Puslapis 11

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Horse love :: Žirgynas :: Žirgų veislės-
Pereiti į: